Aktuální vydání (červen 2011)

Editorial

Drazí čtenáři,

Přestože léto nám již rázně zaklepalo na dveře a ruch v institucích EU pomalu ale jistě ustává, problémy, které naše evropské společenství trápí, přes léto (bohužel) nezmizí. Současná Evropská unie se potýká s několika velmi vážnými výzvami a proto se i tým „Zaměřeno na EU“ rozhodl tuto publikační sérii věnovat aktuálnímu dění v EU.

První z textů, jehož autorkou je Slavomíra Urbanová, představuje současnou krizi eurozóny, přičemž se zamýšlí zejména na tím, zda je tato krize pouhým cyklickým jevem, který více méně trápí všechny tržní ekonomiky, či zda jsou problémy států platící eurem způsobeny samotnou strukturou uskupení a mají tudíž daleko větší hloubku.

Druhý příspěvek Marka Hrdiny se věnuje problémům tzv. Schengenského prostoru. Autor v první části svého textu stručně shrnuje komplikovaný vývoj této zóny volného pohybu osob, ve druhé části pak představuje současné výzvy spojené s aktuální hrozbou migračních vln z destabilizované severní Afriky.

Poslední text představuje esej Markéty Bartoníčkové, která se zaměřila na vývoj a současnou podobu obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Čínou. Jak autorka ve své práci uvádí, vztahy Evropy a Číny patří k nejdůležitějším aspektům zahraniční politiky EU a ačkoliv se nyní nenachází v období krize, zůstávají významnou položkou, které je třeba věnovat patřičnou pozornost.

Přeji Vám příjemné a inspirativní čtení. V případě, že Vás náš projekt zaujal, neváhejte se do něj také zapojit. Stále hledáme nové autory a oceníme jakýkoliv dobrý článek, esej, úvahu zabývající se problémy dotýkající se EU. V případě zájmů navštivte naši internetovou stránku www.zamerenonaeu.webnode.cz nebo nás kontaktujte prostřednictvím e-mailu zamerenonaeu@gmail.com.

Za členy projektu Zaměřeno na EU,

Marek Hrdina

 ----------------------------------------------------------------------

Publikované články

 

Ekonomické vztahy EU a Číny

Tento text představuje deskriptivním způsobem problematiku obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Čínou tak, jak se vyvíjeli ve 20. století a nastiňuje také současný stav. Rovněž se na základě faktického základu snaží dokázat, že současná obchodní bilance mezi EU a Čínou není pro evropské státy příliš výhodná a že pro zachování globální konkurenceschop­nosti evropských ekonomik je potřeba tento stav změnit.

Markéta Bartončíková - 17. Červen 2011

-----

Schengenská dohoda a Schengenská prováděcí úmluva v praxi dnešních dní

Tato esej představuje jednu z nejznámějších integračních politik Evropské unie – vytvoření společného prostoru volného pohybu osob, známějšího pod pojmem Schengenský prostor. Čtenáře seznamuje se vznikem a vývojem Schengenských smluv a představuje situaci dnešních dní, která není kvůli selhávající imigrační politice členských států EU zdaleka pro setrvání Schengenu v současné podobě příznivě nakloněna.

Marek Hrdina - 17. Červen 2011

------

Kríza eurozóny – zlyhanie alebo prirodzený vývoj?

Tato esej představuje zamyšlení nad jedním z nejaktuálnějších problému Evropské unie, konkrétně nad hrozbou destabilizace či dokonce rozpadu Eurozóny. Autorka se ve své eseji zamýšlí, zda je tato krize pouhým cyklickým jevem, kterému se nevyhne téměř žádná světová ekonomika, či zda jsou příčiny současných problému strukturálního rázu a bez rázných reforem povedou k zániku Eurozóny v podobě, jak ji známe dnes.

Slavomíra Urbanová - 17. Červen 2011