Pokyny pro autory

Na této stránce najdete informace o tom, jaké obsahové a formální náležitosti musí splňovat jednotlivé příspěvky určené pro projekt Zaměřeno na EU. Dále zde najdete informace pro psaní posudků a stručné shrnutí jednotlivých publikačního procesu.

-----

Obecně o projektu

Cílem projektu je ve spolupráci s časopisem Global Politics pravidelně publikovat kratší analýzy, eseje, úvahy a jiné texty věnované tématům souvisejícím s Evropskou unií a jejími aktivitami.

Projekt je otevřený všem studentům z FSS i jiných akademických pracovišť, kteří mají zájem publikovat své poznatky formou krátkých článků k daným tématům.  Projekt studentům nabízí příležitost publikovat výsledky své práce při studiu (zajímavé seminární práce, eseje, …) či prezentovat argumentačně podložené názory na daná témata.

 

Publikační proces

Jednotlivá vydání bývají většinou tematicky zaměřena na určitou otázku, oblast či problém. Tyto tematicky ucelené vydání dle potřeby doplňujme o tzv. vydání na volné téma, kde se snažíme poskytnout prostor pro zajímavé příspěvky, které nebylo možné zařadit do většího bloku.   Prostor pro volbu tématu a Vaše vyjádření tedy v podstatě není nijak dramaticky limitován.

Ke každému zaslanému příspěvku, který splňuje základní obsahová a formální kritéria, jsou posléze vypracovávány dva posudky o rozsahu cca. 0,5 – 1 normostrany. Tyto posudky autor obdrží tak, aby měl dostatečný čas k jejich reflexi a zapracování případných připomínek. V případě pozitivního hodnocení je následně revidovaný příspěvek společně s oběma posudky zaslán do redakce Global Politics, která definitivně rozhodne, jestli je vhodný k publikaci nebo ne.  

 

Pokyny pro psaní příspěvků:

  • rozsah 5 až 7 normostran (tj. 9 000 až 12 600 znaků včetně mezer) čistého textu (tj. bez seznamu literatury)
  • stylistická forma eseje, krátkého analytického článku nebo studie
  • součástí každého příspěvku je krátká abstrakt (shrnutí obsahu), klíčová slova a krátké představení autora
  • striktně doporučujeme NEPOUŽÍVAT poznámky pod čarou (na webu se to špatně čte)
  • při práci s literaturou je žádoucí používat tzv. anglosaský způsob citací a citační normu Katedry politologie FSS MU, respektive politologického časopisu - návod jak správně citovat a pracovat s literaturou naleznete zde
  • v úvodu článku je žádoucí, aby autor či autorka jasně vymezil téma příspěvku a následně s tímto tématem pracoval (tj. neuhýbal od vytyčeného tématu/cíle příspěvku)

Pokyny pro psaní příspěvků ke stažení (pdf).

 

Pokyny pro psaní posudků

  • posudky se píší anonymně na anonymní texty (recenzent nezná autora příspěvku a autor nezná recenzenty)
  • rozsah posudku by měl být 0,5 až 1 strana
  • recenzentům se rovněž doporučuje zvýraznit problematické pasáže přímo v textu, např. pomocí funkce komentáře (nepovinný bod)
  • v prvé řadě se hodnotí obsahová stránka příspěvku, tj. zdali je text logicky strukturován, zdali je argumentačně dobře postaven, jak autor pracuje se svou tezí, jak dochází ke svým závěrům,…
  • druhou a neméně důležitou část posudku představuje naplnění formálních požadavků, tj. citace a práce s literaturou (dodržení citačních standardů Politologického časopisu), přiměřený rozsah,…
  • závěrem je uvedeno doporučení v rozmezí:
    • nedoporučuju k publikaci
    • doporučuji po důsledném zapracování všech výtek  
    • doporučuji k publikaci

 Pokyny pro psaní posudků ke stažení (pdf).

 

Harmonogram publikačního procesu

  1. Vyhlášení tématu + sběr jednotlivých příspěvků
  2. Každý autor obdrží na svůj text 2 anonymní posudky (od jiných členů projektu či Studentské sekce)
  3. Kontrola reflexe posudků a předání časopisů redakci Global Politics
  4. Posudek od redakce Global Politics v podobě odsouhlasení/zamítnutí publikace
  5. Publikace na webu Global Politics