Téma 2: Evropský konstitucionalismus

Editorial

Vyšlo v pořadí již třetí vydání „Zaměřeno na EU“; projektu, který je ve spolupráci s Global Politics realizován studenty Fakulty sociálních studií a Právnické fakulty sdruženými ve Studentské sekci IIPS MU. Tématem současného vydání a pojícím prvkem čtyřech níže uvedený esejí je evropský konstituciona­lismus. Jednotliví autoři a autorky se zabývají otázkou existence politického systému na úrovni Evropské unie (Zbyněk Smetana), otázkou existence a podoby evropského „ústavního“ pořádku (Katarína Šipulová) a konečně problematikou tzv. demokratického deficitu, které jsou věnovaný hned dva články.

Zatímco příspěvek Slavomíry Urbanové se zabývá demokratickým deficitem v širším teoretickém kontextu a zastává tezi o potřebě pojímat EU jako případ sui generis, příspěvek Ondřeje Mocka nabízí volněji pojaté zamyšlení se na celou problematikou, které z části polemizuje s některými tezemi uvedenými v článku Slavomíry Urbanové.

V rámci úvodníku si neodpustím několik organizačních poznámek, které se týkají spuštění webových stránek, kde můžete najít informace, kontakty a výstupy celého projektu. Pokud chcete být aktuálně informováni o událostech a výstupech v rámci projektu, staňte se fanouškem naší fun page stránky na Facebooku.

Závěrem snad jen tradiční výzva všem, kteří by se chtěli do projektu Zaměřeno na EU zapojit – neváhejte a kontaktujete nás.

Přeji Vám inspirativní čtení.

Zbyněk Smetana

----------------------------------------------------------------------

Publikované články

Multiúrovňový konštitucionalizmus EÚ

Kontinuálne prehlbovanie integrácie a postupná komunitarizácia Európskej únie od polovice 80-tych rokov viedli k rozprúdeniu snáh o presnejšie vymedzenie a kategorizovanie Únie medzi nám známe politické a právne entity. S nárastom právomocí a oslabením štátnej suverenity vo vybraných oblastiach policy sa objavili aj pokusy legitimizovať postavenie a rastúci počet kompetencií Spoločenstva. Rok 1984 a Spinelliho Návrh Zmluvy zakladajúcej Európsku úniu sa zvyčajne pokladá za symbolický počiatok procesu konštitucionalizácie EÚ, vrcholiaceho zasadaním Európskeho Konventu v rokoch 2002–2003 a formulovaním návrhu Ústavnej zmluvy, resp. dnešnej Lisabonskej revízie.

Katarína Šipulová - 21. Duben 2010, Téma: Evropský konstitucionalismus

(https://www.globalpolitics.cz/zamereno-na-eu/multiurovnovy-konstitucionalizmus-eu)

 

Představuje Evropská unie politický systém?

Současná podoba Evropské unie (EU) je výsledkem více než půl století probíhající integrace mezi státy západní a po pádu Železné opony též střední a východní Evropy. Co však EU představuje? Jde pouze o jednu z mnoha mezinárodních organizací, nebo se jedná o konfederaci, federaci či snad zárodek nějakého nového superstátu? Odpovědí, ať již jde o reflexe reálného stavu nebo o více či méně normativně zabarvená přání a představy, lze najít celou řadu. Pro skeptiky a odpůrce procesu integrace není EU ničím víc než jednou z mnoha mezinárodních organizací, zatímco pro stoupence federalismu a evropského sjednocení představuje EU minimálně zárodek federace evropských států. Z pohledu evropské integrace jde přitom o naprosto klíčovou otázku. Vždyť chceme-li v integraci někam pokročit (či naopak zůstat na místě) musíme nejprve najít odpovědi na otázky typu: Jaký je výsledek současného stavu integrace? Kam integrační proces směřuje, respektive kam by měl/neměl směřovat?

Zbyněk Smetana - 21. Duben 2010, Téma: Evropský konstitucionalismus

(https://www.globalpolitics.cz/zamereno-na-eu/predstavuje-evropska-unie-politicky-system)

 

Demokratický deficit, aneb jak to tedy vlastně je

Slavomíra Urbanová ve svém článku poměrně dobře popsala základní charakteristiky dnešní diskuze o demokratickém deficitu a její článek je velmi dobrým výchozím bodem. Dovolím si ho tak použít a poukázat na několik, dle svého mínění, abnormalit ve zkoumání demokratického deficitu EU.

Ondřej Mocek - 21. Duben 2010, Téma: Evropský konstitucionalismus

(https://www.globalpolitics.cz/zamereno-na-eu/demokraticky-deficit-aneb-jak-to-tedy-vlastne-je)

 

Existuje v EÚ demokratický deficit? Prevádza EÚ kríza legitimity?

Európsky integračný projekt je už od konca osemdesiatych rokov minulého storočia, kedy došlo k výraznému kvalitatívnemu posunu jeho podoby, nútený vysporiadať sa s kritikou adresovanou k jeho formám vládnutia, ktoré sú často označované za nedemokratické a nelegitímne. V odbornej literatúre, ale i v rámci verejnej debaty sú otázky „demokratického deficitu“ a krízy legitimity Únie skloňované snáď vo všetkých pádoch. Z akých predpokladov ale dané úvahy vychádzajú? Je možné túto kritiku európskeho vládnutia považovať za oprávnenú? Cieľom tohto príspevku je pokúsiť sa nájsť odpovede na tieto základné otázky.

Slavomíra Urbanová - 21. Duben 2010, Téma: Evropský konstitucionalismus

(https://www.globalpolitics.cz/zamereno-na-eu/existuje-v-eu-demokraticky-deficit-prevadza-eu-kriza-legitimity)